poniedziałek, 17 grudnia 2012

Cisza pod sercem, Monika Orłowska


Bardzo kobieca powieść, której tematem przewodnim jest poronienie, temat niezwykle bolesny dla każdej kobiety, która go doświadczyła. Na tak trudnym życiowym zakręcie cierpiącą kobietę jest w stanie zrozumieć tylko inna kobieta, która przeszła podobną drogę doświadczając bólu i cierpienia. Takie już jesteśmy my kobiety - często przegadanie jakiegoś problemu, czy wydarzenia pomaga złagodzić cierpienie i nabrać wiary w lepsze jutro. Podobnie jest w przypadku bohaterek powieści.

Monika Orłowska jednocześnie opowiada historie czterech młodych kobiet: Anny, Dominiki, Ewy i Mariolki. Pochodzą one z różnych miast i środowisk, a połączyło ich internetowe forum dla kobiet, które przeżyły utratę nienarodzonego dziecka. Towarzyszymy im przez rok od momentu poronienia i mamy okazję razem z nimi przejść etapy przeżywania bólu i radzenia sobie z nim na różne sposoby.

Obok klasycznej narracji, możemy przeczytać rozmowy tych czterech młodych kobiet na wspomnianym forum. Jest to ciekawy zabieg autorki, który pozwala czytelnikowi zbliżyć się do bohaterek - momentami miałam wrażenie, że czytam wpisy prawdziwych kobiet na faktycznie istniejącym gdzieś w sieci forum.

Autorce udało się stworzyć interesującą powieść, poruszającą trudny problem i jego tabuizację w społeczeństwie bez ckliwości i popadania w żałosny ton. Książka ta trafiła u mnie na właściwy moment i pozostawiła bardzo pozytywne wrażenie. Polecam!

Ocena: 5 / 6

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz