wtorek, 1 stycznia 2013

Katarzyna Wielka. Gra o władzę, Ewa Stachniak

Fantastyczne książkowe zamknięcie roku! Zbeletryzowane losy kilku wyjątkowych kobiet na dworze władców Rosji wciągnęły mnie i opętały, zawładnęły wyobraźnią i skłoniły do wielokrotnych odwiedzin na wikipedii :)
Barbara, córka polskiego introligatora, przybyła jako sierota w wieku czternastu lat na carski dwór, a dokładniej do garderoby Carycy Elżbiety, gdzie niezdarnie próbowała wypełniać powierzane jej zadania. Swojej odwadze i odrobinie bezczelności Barbara zawdzięczała fakt, że bardzo szybko z garderoby trafiła do sypialni Carowej Elżbiety i stała się jej zauszniczką. Dziewczyna służyła także następcy tronu - Wielkiemu Księciu Piotrowi, któremu wieczorami czytała na głos gazety i towarzyszyła podczas nauki.
Tak szybki awans w dworskiej hierarchii był możliwy dzięki wstawiennictwu kanclerza Rosji, Bestużewa, który wziął Barbarę pod swoje ochronne skrzydła i wprowadził ją w arkana dworskich intryg, gierek i walk o wpływy i władzę. Młoda Polka szybko odnalazła się w nowej roli: ma oczy i uszy otwarte, jest ostrożna i uważna....
Kilka tygodni później na dwór w Petersburgu przyjeżdża wraz z matką młoda, zubożała Księżniczka Zofia Fryderyka Augusta Anhalt-Zerbst, którą Caryca wybrała na żonę swojego siostrzeńca. Nikt się wtedy nie spodziewał, że kilkadziesiąt lat później zostanie ona Carową Katarzyną Wielką. Jednak droga do tronu jest długa, niebezpieczna i usiana setkami pułapek. Niewielu jest wokół młodej Księżnej prawdziwych przyjaciół. Roi się za to od szpiegów, intrygantów i fałszywych pochlebców. Wśród nich jak planeta wokół słońca krąży Barbara - która także nieustannie musi pamiętać, że jest tylko jedną z wielu zaufanych służących i w każdej chwili jej gwiazda może zgasnąć....

Ewa Stachniak fenomenalnie nakreśliła w swojej powieści tło historyczne i realia carskiego dworu. Opisy wnętrz, strojów, potraw pozwalają czytelnikowi wyobrazić sobie Pałac Zimowy z jego aktorami i wydarzeniami. Wartka akcja wciąga od pierwszej strony, barwny język i krwiste postacie gwarantują czytelniczą ucztę. Fantastyczna powieść, której nie mam nic do zarzucenia i ściskam kciuki, by jej zapowiedziana kontynuacja pojawiła się w księgarniach już w 2013 roku!

Ocena: 5+/6

 
WYZWANIE 2012
Książki z mojej półki

Cel: 20
Przeczytanych: 18

Zostało: 2

3 komentarze:

 1. właśnie zaczynam czytać :)zapowiada się ciekawie...
  gru

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czytaj, czytaj! Na pewno Ci się spodoba :)
   Buźka.

   Usuń
 2. Przeczytałem jakiś czas temu i zgadzam się z tobą w całej rozciągłości. Naprawdę warto przeczytać.

  OdpowiedzUsuń