sobota, 12 stycznia 2013

Ludzie księgi, Geraldine Brooks

Fantastyczne książkowe rozpoczęcie roku. Powieść historyczna, która dostarcza czytelnikowi wielu informacji, emocji i radości z czytania. Książka została wydana w Polsce w 2008 roku, ale dopiero teraz odkryłam ją w bibliotece. Tym, którzy mają ją nieprzeczytaną na półce, sugeruję nieśmiało, by zabrali się za lekturę :)

Główną bohaterką powieści jest księga, a dokładniej stworzona w XV wiecznej Hiszpanii, pełna tajemnic czekających na odkrycie Hagada Pesachowa. Co ciekawe, tytułowa księga istnieje naprawdę, a Ludzie księgi obok wielu fikcyjnych zdarzeń i postaci zawierają też szereg faktów, o których więcej możemy dowiedzieć się z posłowia.
Opowieść o historii niezwykłego woluminu rozpoczyna się od końca. W 1996 roku Australijka dr. Hanna Heath, znawczyni średniowiecznych ksiąg, zostaje wezwana do Sarajewa tuż po zakończeniu wojny bałkańskiej w celu zbadania autentyczności znajdującego się tam wyjątkowego egzemplarza. Na miejscu, podczas szczegółowych oględzin, Hanna odnajduje pomiędzy stronami kilka śladów - świadków historii hagady. Są to między innymi biały włos, fragment skrzydła owada, plama wina, kryształki soli.... Każde ze znalezisk zostaje szczegółowo przeanalizowane i stanowi wstęp do kolejnego rozdziału historii księgi. A ta rozgrywała się na przestrzeni pięciuset lat, w wielu krajach i stanowi swoistą klamrę spinającą niezwykle skomplikowane losy żydów, muzułmanów i chrześcijan. Różne rodzaje fanatyzmu, które w dramatyczny sposób wpływały na losy właścicieli hagady, ich trudne życiowe wybory i walka o przeżycie uświadamiają czytelnikowi złożoność i jednocześnie powtarzalność historii. Poznajemy wiele barwnych i nietuzinkowych postaci, podróżujemy z Wiednia, przez Wenecję do Hiszpanii, odkrywając przy tym kolejne elementy układanki. Momentami żal mi było, że te krótkie historie urywają się i nigdy nie poznam dalszych losów srebrnych kolczyków albo młodej uciekinierki z nowo narodzonym bratankiem w ramionach...

Kolejne rozdziały opisujące dzieje księgi łączy praca Hanny polegająca na zebraniu jak największej ilości informacji o przeszłości hagady. W tym celu podróżuje ona do Stanów i po Europie, konsultując się z wieloma ekspertami z różnych dziedzin. Jej prywatne życie: trudne relacje z matką, brak ojca, romans, a wreszcie emocjonujący epilog zawierający elementy sensacyjne stanowią spoiwo i podstawę powieści.
Jej lektura sprawiła mi sporo frajdy i polecam ją szczególnie miłośnikom historii oraz książek o książkach :)

Ocena: 5+ / 6

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz