niedziela, 28 lipca 2013

Niania potrzebna od zaraz, B. Newland & P. Smets

Książka w sam raz na dłuższą podróż PKP. Nie wymaga myślenia, a momentami potrafi nawet rozbawić. Na dłuższą metę jednak irytuje banalnością i licznymi błędami gramatycznymi. To tak w dużym skrócie.

Powieść ma szczególną formę, co niektórym może utrudniać lekturę. Nie ma w niej bowiem absolutnie żadnych dialogów, a perypetie bohaterów poznajemy poprzez maile, które wymieniają między sobą główne bohaterki, dwie siostry (ich imion niestety już nie pamiętam). Od czasu do czasu pojawia się także wiadomość od przyjaciół, bądź partnerów, ale to jedynie nieliczne wyjątki.
Treść książki stanowi głównie codzienność dwóch wielodzietnych rodzin, których problemy są w sumie podobne z tą drobną różnicą, że jedna z sióstr właśnie się przeprowadziła do Kanady i na miejscu organizuje życie swojej rodzinie, a druga z nich kupiła z mężem stary dom w Londynie, który dostarcza nieustannych powodów do narzekań, gdyż nieustannie trzeba coś w nim remontować. Mamy więc szkolne perypetie dzieci, kłótnie z sąsiadami, plotkowanie o przyjaciołach i inne podobnie fascynujące sprawy.
Całość napisana nieco pretensjonalnie, ale jak już wspomniałam zabawnie. Choć nie ukrywajmy, że motyw przewodni: macierzyństwo, spotęgowany przez liczbę rodzin i dzieci, to nie jest temat dla każdego.
Można, ale niekoniecznie trzeba.

Ocena: 2/6WYZWANIE 2013
Książki z mojej półki

Przeczytanych: 9
Zostało: 16

 

3 komentarze:

 1. I tak jesteś łaskawa dla tej książki, w sumie przeczytałaś, ale tak trochę to zmarnowany czas:))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trochę tak :)
   Jednak powoli przestaję tracić czas na grafomańskie, bądź zwyczajnie nudne, lektury -w myśl zasady: zaczęłaś, to skończ. A wcale, że nie muszę! Lepiej sięgnąć po lepszą książkę.
   Ostatnio po kilkudziesięciu stronach porzuciłam powieść Katarzyny Enerlich oraz Ekslibris Rossa Kinga. I jestem z siebie dumna :)
   Pozdrawiam!

   Usuń
 2. Hmm, chyba się nie skuszę.

  pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń