czwartek, 18 kwietnia 2013

Stosik po warszawsku....

Od mojego powrotu z przedłużonego weekendu w stolicy minął już miesiąc (choć szczerze mówiąc nie mam pojęcia, kiedy minął...), a mnie nie udało się jeszcze pochwalić warszawskimi zdobyczami.
A przywiozłam ich sporo - w drodze powrotnej spora część walizki wypełniona była książkami....
W dodatku udało mi się odwiedzić dwa przyjazne molom książkowym miejsca, które umożliwiają picie doskonałej kawy i jednoczesne buszowanie wśród regałów wypełnionych książkami, z których każdą można zabrać do domu :)

Mam na myśli modne ostatnio kawiarnio-księgarnie, których coraz więcej powstaje w polskich miastach. Pierwsza z nich to Czuły barbarzyńca, z którego pochodzą trzy książki stojące na poniższym zdjęciu po lewej. Przyznaję, że miejsce nie zrobiło na mnie takiego wrażenia, jak polecany przez zakurzoną właścicielkę kombajna wyjątkowy i wspaniały Tarabuk. Weszłam i przepadłam między półkami. Po zamówieniu gorącego napoju z pomarańczy, cytryn i imbiru z dodatkiem miodu i goździków, do stolika przytachałam ogromny stos książek (drugi, podobny, przyniosła towarzysząca mi przyjaciółka), z którego do domu postanowiłam zabrać pięć tomów, to te leżące. W Tarabuku zakochałam się ślepą miłością mola i będę tam wracać, w miarę możliwości, podczas każdej bytności w stolicy. A i Wam serdecznie i bezinteresownie polecam!

A oto one:
Obok tytułów wpisałam jedno zdanie z opisu na okładce, które skusiło mnie do zakupu, gdyż większości zakupionych książek wcześniej nie znałam.


Stoją od lewej:
- Jacek Dehnel: MŁODSZY KSIĘGOWY; Nie wymaga absolutnie żadnego uzasadnienia :), ale i tak zacytuję jedno zdanie z okładki: "Książki - ich pisanie, czytanie, pożyczanie, zbieranie, opowiadanie o nich, cytowanie ich, składowanie i tym podobne - stanowią istotną część ich życia."
- Ala-al-Aswani: CHICAGO, "W nowej powieści Al-Aswani podejmuje temat wykorzenienie i multietniczności, przygląda się różnym sposobom życia na styku odmiennych tradycji i kultur."
- Paul Auster: SUNSET PARK, "Auster odkrywa przed nami tajemnice miasta, które nigdy nie śpi, oraz tajemnice ludzi, którzy na własny sposób szukają swojego miejsca, miłości i szczęścia."

Leżą od dołu:
- Szczepan Twardoch: MORFINA, przyjaciółka wetknęła mi ją do ręki ze słowami "Słyszałam wywiad z autorem w radiu. Bardzo ciekawa powieść. Świetnie opisana wojenna Warszawa. Spodoba ci się." No to wzięłam. "Zanurzony w nocnym życiu Warszawy, poznaje Stefana Witkowskiego, przywódcę otoczonej aurą skandalu konspiracyjnej organizacji wywiadowczej, zwanej muszkieterami."
- Andrés Neumann: PODRÓŻNIK STULECIA, "Andrés Neumann tworzy kulturową mozaikę podporządkowaną emocjonującej fabule, pełnej zaskakujących zdarzeń, humoru oraz fascynujących postaci, a wszystko to za pomocą pełnego świeżości stylu, który czaruje dojrzałością językową i plastycznością wyrazu."
- Oscar Lewis: DZIECI SANCHEZA, "Dzieci Sancheza - najbardziej znane dzieło Oscara Lewisa (1914-1970), amerykańskiego antropologa, badacza życia mieszkańców vecindades - meksykańskich dzielnic nędzy."
- Geert Kimpen: KABALISTA, "Kabalista przybliża wiele ezoterycznych nauk żydowskich, ale przede wszystkim jest poruszającą opowieścią o egoizmie, chorych ambicjach, burzliwej namiętności i upartym dążeniu do celu."
- Jerzy Sosnowki: APOKRYF AGŁAI, "Jerzy Sosnowski napisał pierwszą ambitną polską powieść popularną naszych czasów." - Muszę się przekonać, czy to prawda :)


ALE to jeszcze nie wszystko. Bowiem wizyta w stolicy, bez wizyty w ulubionej Taniej Książce na rogu dwóch ulic w centrum miasta, w ogóle się nie liczy... Na samym szczycie stosu prezent od mojej wspaniałej gospodyni :)

Od góry:
- Monica Ali: BRICK LANE, "Ta powieść stała się wydarzaniem w Wielkiej Brytanii jeszcze przed opublikowaniem".
- Irwing Stone: JACK LONDON. ŻEGLARZ NA KONIU, "Dzięki niemu dowiemy się, jaki naprawdę był Jack London: idealista zafascynowany Darwinem i Nietzschem, awanturnik żyjący pełnią życia, zawzięty adept pisarstwa, a wreszcie - stateczny kalifornijski farmer."
- Iwona Słabuszewska-Krauze: OSTATNIE FADO, powieść tę miałam na oku od dłuższego czasu, a przy cenie 14 zł nie wahałam się ani przez moment, "Na uliczkach starego miasta, w opowieściach lizbończyków, w melodii przeszłości Alicja odkrywa tajemnicę sprzed lat..."
- Hilary Mantel: W KOMNATACH WOLF HALL, "Dzięki porywającemu pióru Mantel ukazuje Tomasza Cromwella jako jedną z najbardziej fascynujących i na swój sposób najbardziej oświeconych postaci tamtych czasów."

Teraz potrzebne mi tylko jakieś 365 dni wolnego...