wtorek, 18 lutego 2014

W tym miesiącu jeszcze nie było stosu...

... więc już śpieszę nadrobić to niedopatrzenie.

Wprawdzie po styczniowej orgii zakupowej obiecałam sobie wstrzemięźliwość. ALE wtedy nie znałam jeszcze TEGO miejsca w sieci. Natrafiłam na nie, jak to zwykle bywa, przypadkiem i przepadłam. Dlatego reklamuję teraz bezczelnie - dlaczego tylko mój regał ma pękać w szwach :)
Wszystkie książki, także świeżutkie nowości, kupiłam z 32% rabatem.

Oto one (fotografowane z lampą, ale za to w naturalnym środowisku):

Od góry:

- Tajemnica szkoły dla panien, Joanna Szwechłowicz

- Przewrotność dobra, Jolanta Kwiatkowska

- Między nami, Chris Cleave

- Kapelusz cały w czereśniach, Oriana Fallaci

- Sekrety róż, Elizabeth Camden

- Tysiąc jesieni Jacoba de Zoeta, David Mitchell

- Śpiewaj ogrody, Paweł Huelle

- Panowie herbaty, Hella S. Haasse

- A lasy wiecznie śpiewają, Trygve Gulbranssen
Od czego zacząć?
Który tytuł Was ciekawi?
Jaką recenzję chciałybyście przeczytać najwcześniej?

sobota, 15 lutego 2014

Strażnik skarbu, Aneta Ponomarenko

Popularny ostatnio w naszym kraju kryminał retro należy do gatunków literackich, po które od czasu do czasu z przyjemnością sięgam.
Tym razem autorka przeniosła mnie do Kalisza roku 1888, a wyprawie tej towarzyszyły dramatyczne okoliczności. W mieście w zastraszającym tempie giną ludzie, pozornie ze sobą niepowiązani. Morderca początkowo pozoruje samobójstwo czy chorobę ofiary, ale z czasem i kolejnymi trupami przestaje zadawać sobie ten trud i postępuje coraz brutalniej, np. jedną z zamordowanych osób pozbawia głowy.

Dochodzenie prowadzi Walery Jezierski, agent do specjalnych poruczeń, bezpośrednio podlegający gubernatorowi. Pomaga mu młody, świetnie wykształcony lekarz żydowskiego pochodzenia
dr Jakub Zaif. Panów szybko połączyła chęć jak najszybszego odnalezienia zbrodniarza, a z biegiem czasu także i głęboka przyjaźń wynikająca m.in. z podobieństw światopoglądowych. Obaj zgodnie sięgają po najnowsze nowinki techniczne, jak telefon czy odciski palców, dzięki którym obiecują sobie szybsze postępy w śledztwie. Z czasem na jaw wychodzi fakt, że wszystkie ofiary miały bezpośrednie związki z kaliskim środowiskiem wolnomularskim. A sami rozumiecie, że stąd do skarbu już krok niewielki...

Książka Anety Ponomarenko zachwyci miłośników retro. Mnóstwo tu świetnie udokumentowanych faktów z dziejów miasta, oraz innych historycznych ciekawostek. Klimat drugiej połowy dziewiętnastego wieku, jego uroki i obyczajowość zostały przez autorkę doskonale oddane. Natomiast fani kryminału mogą być odrobinę zawiedzeni. Natłok historycznych szczegółów, kulinarnych dykteryjek i naukowych wywodów sprawia mianowicie, że to nie morderca i jego ofiary są w powieści najważniejsze. Wątek kryminalny jest nieco pobieżny, brak w nim dokładnego opisu postępów w śledztwie czy też wspólnego z bohaterami interpretowania kolejnych poszlak.
Mnie to nie przeszkadzało - w pełni usatysfakcjonowało mnie retro, ale wielbicieli kryminalnych zagadek uprzedzam: możecie się ponudzić...

Ocena: 4/6

niedziela, 9 lutego 2014

Pod wiatr, Ángeles Caso

Wyspy Zielonego Przylądka wielu Europejczykom kojarzą się z rajskimi plażami, błękitnym niebem i beztroską. Położony 620 km na zachód od wybrzeża Afryki archipelag w 1975 roku przestał być portugalską kolonią, a stał się niepodległą Republiką Zielonego Przylądka. Tutejsi mieszkańcy to potomkowie portugalskich kolonistów i sprowadzonych do pracy, głównie z Senegalu, niewolników. W wyniku ogromnej biedy, braku perspektyw i dostępu do nauki oraz nierównego traktowania kobiet tysiące ludzi decyduje się na opuszczenie ojczyzny i emigrację: na Wyspach mieszka niewiele ponad 400 tyś. mieszkańców, a poza jego granicami, głównie w USA, Portugalii i Holandii ponad 700 tyś. (źródło: wikipedia)

Opowiedziana w książce Pod wiatr historia młodej kobiety São, jest przykładem losów jednej z tysięcy osób, które w nadziei na lepsze życie i realizację choć części marzeń porzuciły wszystko i wyruszyły w podróż na obcy kontynent.
Poznajemy smutną historię jej matki i starej opiekunki oraz niełatwe dzieciństwo São i jej pierwsze kroki w stronę samodzielnego życia. Pierwsza praca w roli pomocy domowej i opiekunki do dzieci uświadomiła kobiecie, jak ciężko będzie jej zbudować dobre życie w ojczyźnie. Po podjęciu decyzji o emigracji dziewczyna udała się najpierw do Lizbony, a potem na portugalskie wybrzeże, gdzie dzięki pomocy znajomych znalazła pracę i poznała mężczyznę, w którym szybko się zakochała. Niestety związek okazał się ogromnym błędem, a kobieta wraz z małym synkiem musiała walczyć o bezpieczeństwo.

Sposób postrzegania europejskiej rzeczywistości przez São, jej zachwyt nad najbardziej prozaicznymi elementami codzienności oraz ogromna pracowitość i niezłomna wola zostały w książce zestawione z problemami chorującej na depresję portugalskiej prawniczki. W pewnym momencie losy obu kobiet splotły się ze sobą, a znajomość okazała się przełomowa dla każdej z nich. Europejska odyseja São pełna jest dramatycznych wydarzeń i momentów zwątpienia. Na swojej drodze kobieta spotkała różnych ludzi, którzy nie zawsze byli jej przychylni.

Pod wiatr bez wątpienia należy do tych powieści, których wysublimowany język i piękny klimat gwarantują przyjemną lekturę. Mimo, iż nastrój książki jest raczej smutny, styl zdominowany przez długie opisy, a całość jest niemalże pozbawiona dialogów, trudno mi było się od niej oderwać. Historia São wciągnęła mnie bardzo, podobnie jak stworzony przez hiszpańską autorkę świat silnych kobiet, próbujących zmieniać świat po kawałeczku.

Ocena: 5/6

niedziela, 2 lutego 2014

Zmiany na blogu i książki do rozdania

Tej pięknej lutowej niedzieli postanowiłam dokonać kilku zmian na blogu, które od dłuższego czasu chodziły mi po głowie.
Przede wszystkim pożegnałam dotychczasowy tytuł "Według Agi" i zastąpiłam go nowym: "Katalog tytułowy", który nawiązuje do starego, analogowego katalogowania książek w bibliotekach wg. tytułów, czyli dokładnie tak, jak posortowane są posty na blogu. Połączyłam więc tradycję z nowoczesnością :)
Adres bloga nie ulegnie zmianie. Z sentymentu i praktyczności.

Zmieniłam też nieco wygląd strony. Jest jaśniej i prościej i dzięki temu przejrzyściej. Ulubione zdjęcie pozostało w nagłówku, gdyż niezmiennie jest ulubione :)

Pomyślałam, że z okazji tych zmian rozlosuję wśród Was książki.
Do wyboru są trzy tytuły:


- Moje pierwsze osiemdziesiąt lat. Z Breslau do Izraela, Werner Ansorge (nowa, mam drugi egzemplarz) - przedwojenne wspomnienia żydowskiego mieszkańca Breslau oraz początków jego życia w Palestynie.

- Judasz całował wspaniale, Maira Papathanasopoulou (raz czytana) - małżeńskie rozterki trzydziestoparoletniej Greczynki, momentami zabawne, a czasem gorzkie.

- Ekspedycja Kolitz, Katarzyna Rygiel (raz czytana) - powieść przygodowa nawiązująca do Pana Samochodzika. Grupa studentów próbuje odkryć tajemnicę cysterskiego klasztoru na Pomorzu.


EDIT:
Losowanie przeprowadzone. Judasz całował wspaniale trafi do Rosemary, a Moje pierwsze osiemdziesiąt lat do Małgosi. Gratuluję i proszę o przesłanie mailem adresów pocztowych!