poniedziałek, 14 grudnia 2015

Dziewczyny z Portofino, Grażyna Plebanek

Lata siedemdziesiąte, nowo powstałe, zabłocone blogowisko na obrzeżu Warszawy. To tu poznają się cztery siedmiolatki, które głęboka przyjaźń zwiąże na całe życie. Towarzyszymy im od przeprowadzki na nowe osiedle, przez pierwszy dzień w szkole i inne ważne życiowe momenty, aż do wkroczenia w dorosłość. 

Beata, Agnieszka, Mania i Hanka. Cztery bohaterki, cztery różne charaktery. Dziewczyny, które pochodzą z kompletnie różnych środowisk, mają inne życiowe cele i priorytety, inne problemy w codziennym życiu. Mimo tworzą zgrany zespół, wspierają się wzajemnie w trudnych momentach, bawią się i kłócą. Każda z nich ma w grupie swoje miejsce, każda z nich jest dla pozostałych niezbędnym elementem całości.

Ale Dziewczyny z Portofino to dużo więcej niż historia dziewczęcej przyjaźni. To powieść o doświadczeniu pokoleniowym, jakim był przełom polityczny końca lat osiemdziesiątych, który zmienił życie milionów ludzi w Polsce. Historia pokolenia, które dorastało w socjaliźmie, a pracę i studia podejmowało w kapitaliźmie, w szalonej, ekspresowo zmieniającej się rzeczywistości.
W swojej książce Plebanek opowiada najnowszą historię Polski z perspektywy dziewczyn. Ważną rolę odgrywają przy tym siła tradycji i kościoła, wychowywanie dziewczynek w poczuciu winy i obowiązku obecne w tak wielu polskich rodzinach. Ale dziewczyny z tego pokolenia są już inne: one mają siłę i odwagę, by walczyć o siebie, o to by zmieniać swoje życie. Bohaterki łamią tabu, przerywają ciągnącą się przez pokolenia patologię i nie wstydzą się własnego zdrowego egoizmu, który pomaga im osiągnąć szczęście.

Grażyna Plebanek stworzyła ciekawą opowieść o dorastaniu bardzo silnie umiejscowioną w polskich realiach społecznych i historycznych. Ta książka, którą czyta się szybko i z przyjemnością, ma drugie dno i dzięki temu warto po nią sięgnąć. Autorka nie ślizga się po powierzchni, ona zagląda za zamknięte drzwi, porusza drażliwe tematy, zmusza swoje bohaterki do szukania prawdy i walczenia o szczęście. I skłania tym czytelnika do rozmyślań o naturze społeczeństwa, w którym żyjemy.
Bardzo dobre!

Ocena: 5+/6 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz