środa, 30 grudnia 2015

Ostatnia arystokratka, Evžen Boček


Ostatnia arystokratka to zabawnie opowiedziana historia trzyosobowej rodziny Kostków, która w latach dziewięćdziesiątych przeprowadziła się z USA na czeską prowincję. Nastąpiło to po tym, jak ojciec rodziny otrzymał informację o zwrocie rodzinnego zamku przez pańswto czeskie. Nie zwlekając długo, z perspektywą znacznego awansu społecznego, rodzina postanawia objąć we władanie rodzinne włości.

Tytułowa arystokratka to dziewiętnastoletnia Maria Kostka, narratorka powieści. Z olbrzymią ilością autorironii i zdrowego sceptycyzmu opisuje podróż rodziny do Czech oraz pierwsze tygodnie na nowym terytorium. Próby okiełznania trójki pracowników, przekazanych Kostkom razem z zamkiem, oraz plany rozwoju posiadłości to główne zajęcia nowych właścicieli barwnie opisane przez Marię.

Jest to książka, która z pewnością zyska uznanie młodszych czytelników. Ja przy okazji tej powieści poraz kolejny się przekonałam, że czytając pełne zachwytów recenzje na blogach, dokładniej powinnam sprawdzać wiek ich autorów oraz po jakie książki zazwyczaj sięgają. W tym przypadku raczej nie mieszczę się już w grupie wiekowej, do której skierowana jest powieść. Dla mnie Ostatnia arystokratka jest ok, ale daleka jestem od zachwytów.

Ocena: 4/6

1 komentarz:

  1. Mam wielką ochotę na tą książkę, ale niestety w mojej bibliotece jej nie ma.

    OdpowiedzUsuń