niedziela, 10 kwietnia 2016

Wieczór autorski z Ingą Iwasiów


Jeszcze przed Świętami miałam olbrzymią przyjemność uczestniczenia w spotkaniu z prof. Ingą Iwasiów, którego głównym tematem była jej najnowsza powieść Pięćdziesiątka.

Spotkanie odbywało się wieczorem, w lokalnym domu kultury, a prowadziła je Brygida Helbig, literaturoznawczyni i pisarka, a prywatnie przyjaciółka Iwasiów. Obie autorki prowadziły osobistą, przepełnioną humorem i wzajemnym szacunkiem, intelektualną rozmowę o twórczości i o życiu, a my, publiczność, mogliśmy się temu przysłuchiwać.

Był to niesamowicie inspirujący wieczór, który po raz kolejny utwierdził mnie w przekonaniu, że mnóstwo wokół nas mądrych i silnych kobiet. W rozmowie poruszonych zostało wiele ważnych tematów, m.in. uzależnienie od seksu i alkoholu, alkoholizm kobiet i związana z nimi tabuizacja. Poruszano kwestie feminizmu i praw kobiet, a szczególnie barwna dyskusja toczyła się na temat tzw. literatury kobiecej.
Po oficjalnym spotkaniu chętni, dysponujący wolnym czasem, mieli okazję kontynuowania rozmowy o literaturze i czytelnictwie w Polsce z autorką, w nieformalnej atmosferze w knajpce obok. Bardzo uskrzydlające spotkanie...

...pod którego wpływem niebawem wystartuje u nas całkiem niewirtualny "klub miłośniczek książek". Bedziemy spotykać się raz w miesiącu i dyskutować o przeczytanych wspólnie lekturach. Plan na najbliższy kwartał: Dom tęsknot Piotra Adamczyka, Amerykaana Chimamandy Ngozi Adichie i Pięćdziesiątka Ingi Iwasiów. Będę zdawać relację.

P.s. Ze spotkania z prof. Iwasiów oczywiście wróciłam z książkami:

1 komentarz:

  1. Ten wpis mnie bardzo zaintrygował. Pogadamy!
    Dzięki za niego.

    OdpowiedzUsuń