poniedziałek, 28 listopada 2016

Do następnych mistrzostw, Eshkol Nevo

Książka trafiła do mojej biblioteczki już cztery lata temu. Całkiem przypadkiem wyszperałam ją w Dedalusie przy Placu Solnym we Wrocławiu. Pamiętam, że zaintrygowała mnie okładka oraz informacja, że autor należy do najpoczytniejszych współczesnych pisarzy izraelskich.

Gdy poznałam program tegorocznego Festiwalu Conrada i gdy okazało się, że uczestnikiem ostatniego festiwalowego spotkania będzie właśnie Eshkol Nevo, postanowiłam w końcu po tę powieść sięgnąć. I dobrze zrobiłam, bo to bez wątpienia jedna z najlepszych lektur tego roku.
W jednym zdaniu można stwierdzić, że Do następnych mistrzostw to historia prawdziwej męskiej przyjaźni. Przyjaźni trwającej lata, odpornej na zawirowania losowe i konflikty między przyjaciółmi. Wchodząc w temat nieco głębiej okazuje się, że to portret czterech młodych Izraelczyków, nakreślony z perspektywy jednego z nich. Portret pełen emocji i głębokich uczuć, wspólnych doświadczeń i życiowych zawirowań.

Narratorem powieści jest Juwal Frid, tłumacz z języka angielskiego, przez większość czasu singiel, ze skłonnością do depresji, który jest stale obecny w życiu swoich przyjaciół, stanowiąc dla nich opokę w każdej sytuacji. Rozpoczyna swoją opowieść w dniu finału Pucharu Świata w piłce nożnej (w końcu to powieść napisana przez faceta o facetach, piłka nożna musiała się w niej pojawić :) ) w 1998 roku. W trakcie tego wieczoru przyjaciele postanowili na małych karteczkach spisać swoje trzy marzenia na najbliższe cztery lata i odczytać je wspólnie podczas kolejnego Finału w 2002 roku. 
Ofir jest specem od reklamy, Churchill wziętym prawnikiem, a Amichaj przedstawicielem handlowym firmy medycznej, żaden z nich (Juwal także) nie podejrzewał, jak bardzo życie każdego z nich się w ciągu tych czterech lat zmieni. Więcej oczywiście nie zdradzę :)

Do następnych mistrzostw to świetnie napisana powieść, która zaskakuje, wzrusza i bawi do łez. Bardzo serdecznie polecam, a sama niebawem sięgnę po Neuland.

Ocena: 5+/6

Eshkol Nevo podpisuje mój egzemplarz książki
w Krakowie o spotkaniu w ramach Festiwalu Conrada.

2 komentarze:

  1. Kurcze Nevo to moje odkrycie ub. roku. Ale o tej książce nie wiedziałam. MUSZĘ mieć. Dzięki za podpowiedź.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo proszę :) Książka została wydana w 2012 roku, więc może w taniej księgarni upolujesz? Powodzenia!

      Usuń