piątek, 31 marca 2017

Stos marcowy

W ten cudownie słoneczny ostatni dzień marca pokażę Wam, jakie książki trafiły ostatnio na moją półkę.


Uwielbiam kupować książki. A jeśli mogę upolować wartościowe tytuły w niskich cenach, to już w ogóle jestem szczęśliwa. Mega szczęśliwa :)
Moim ulubionym źródłem tanich książek od lat jest Dedalus. Z księgarni stacjonarnych przy Placu Solnym we Wrocławiu oraz w warszawskim BUWie pochodzi spora część mojej biblioteczki.
Parę dni temu postanowiłam zajrzeć do ich sklepu internetowego...

... i zamówiłam w sumie 20 pozycji, których przeciętna cena wyniosła 14 zł.

Z lewej są książki, które kupiłam wg. listy. Na niektóre z nich czaiłam się już od dłuższego czasu. Stos prawy to pozycje, które mnie, z różnych powodów, zainteresowały, więc spontanicznie wrzuciłam je do wirtualnego koszyka.


Kupione wg. listy:
Od góry:
Kobiety z miasta Salta, Elsa Drucaroff - trzymająca w napięciu powieść historyczna o kobiecej siatce szpiegowskiej, której akcja osadzona jest w XIX wieku w dzisiejszej północno-wschodniej Argentynie.

To coś na twojej szyi, Chimamanda Ngozi Adichie - bo to książka Adichie

Marcel Reich-Ranicki Polskie lata, Gerhard Gnauck - polowałam na tę biografię od lat

Dom i jego głowa, Ivy Compton-Burnett - pełna wisielczego humoru powieść zbudowana z misternie skomponowanych dialogów rojących się od aluzji i półsłówek. Każde zdanie użyte przez bohaterów jest orężem w bezwzględnej walce o pozycję w hierarchii niewielkiej społeczności późnowiktoriańskiej.

Niebiosa są puste. Odkrywanie zapomnianego miasta, Avrom Bendavid-Val - opowieść o miasteczku, w którym przed wojną mieszkali Polacy, Żydzi i Ukraińcy, a które w sierpniu 1943 roku przestało istnieć.

Zając z Patagonii, Claude Lanzmann - bardzo ciekawie zapowiadająca się autobiografia człowieka, kóry uosabia XX-wieczną historię Europy

Pani Poe, Lynn Cullen - pisarz i jego demony. Kobieta i jej pragnienia. Żona i jej zemsta... Dzieje Edgara Allana Poe, spowiedź jego kochanki i przerażająca obsesja jego żony w literackim miłosnym trójkącie wszech czasów.

Pamiętniki, Zofia Tołstoj - żyli obok siebie prawie 50 lat, w samotności, niezrozumieniu, wzajemnych pretensjach. On, oskarżający Zofię o przyziemność i interesowność, ona – rozgoryczona jego oderwaniem od życia, zaniedbywaniem rodziny i żądzą sławy. Bywało, że porozumiewali się tylko podsuwając sobie własne wpisy w pamiętnikach, bo słowa nie przechodziły im już przez usta.

Wardęga. Opowieści z pobocza drogi, Lechosław Herz  - książka jest zapisem krajoznawczych wypraw autora, miłośnika krajobrazu mazowieckiego i beskidzkiego, zbieracza ciekawostek z przeszłości odwiedzanych miasteczek, wsi i zapomnianych szlacheckich zaścianków. 


 Zakupione spontanicznie:
Od góry:
Ponad nasze siły. Czesi, Żydzi i Niemcy, Milena Jesenska - latawica zamknięta przez rodzonego ojca w domu wariatów, naiwna kobietka, zdradzana przez rozpustnego męża, muza Franza Kafki, matka Jany Černej - femme fatale czeskiego undergroundu, wreszcie dziennikarka. Jej reportaże z lat 1937-1939 to niezwykła kronika tragicznych wypadków, które stały się udziałem Czechów, Niemców i Żydów w przededniu II wojny światowej.

Ludzie i miejsca, Szewach Weiss - to podróż w czasie i w przestrzeni w towarzystwie Szewacha Weissa – „ambasadora Izraela w Polsce i Polski w Izraelu”

Afrykańska love story, Daphne Sheldrick - życie autorki jest podróżą przez cały XX wiek, tak rzadko oglądany przez nas z afrykańskiej perspektywy; od ugruntowywania się europejskiego osadnictwa, przez niełatwy okres dwóch wojen światowych, aż po równie burzliwe czasy dekolonizacji.

Żony polarników. Siedem niezwykłych historii, Kari Herbert - Książka Herbert skonstruowana jako zbiór epizodów, wspomnień i listów przybliża czytelnikom życie tych niezwykłych par i rzuca nowe światło na ich relacje i na rolę kobiet-żon polarników. Polarnicy często traktowali swe żony jak wyrocznie i uzależniali od nich powodzenie swych wypraw.

Zakazane wrota, Tiziano Terzani - W 1980 roku pisarz razem z rodziną zamieszkał w Pekinie. Przez ponad cztery lata próbował żyć jak przeciętny Chińczyk, dotarł do miejsc, do których turyści nie mieli wstępu. Rozmawiał z ludźmi, z którymi jako zagraniczny dziennikarz nie powinien był rozmawiać. Zobaczył kraj zwykłych ludzi, rozdarty między bogactwem tradycji a biedą wynikającą z dyktatury, ogłuszony kakofonią propagandy, obarczony balastem maoizmu.

Pieśń Aborygenki. Podróż w głąb duszy Australii, Ros Moriarty - autorka opisuje inicjacyjną podróż, jaką odbyła z rdzennymi Australijkami. Jako jedna z nielicznych białych dopuszczonych do plemiennych tajemnic próbuje w niezwykłym, bardzo osobistym reportażu dociec prawdy o tak zwanych skradzionych pokoleniach i poznać duchowość najstarszej kultury istniejącej dzisiaj na Ziemi.
  
Ach, te Czeszki, Mariusz Surosz - Poprzez jednostkowe kobiece doświadczenia autor ukazuje historię Czechosłowacji – od lat 20. XX w., przez czasy wojenne i tuż powojenne, aż po Praską Wiosnę i aksamitną rewolucję. Interesują go m.in. takie zagadnienia, jak emigracja Czechów na Wołyń, dzieje Zaolzia, historia Czechosłowackiego Kościoła Husyckiego, literatura, muzyka, kino i sport.

Pepiki. Dramatyczne stulecie Czechów, Mariusz Surosz - w szesnastu esejach poświęconych ważnym, choć w większości mało znanym w Polsce postaciom autor opowiada o ludzkich losach, ukazuje dramaty i tragedie, jakich wielka historia nie skąpiła Czechom w XX stuleciu.

Reporterzy bez fikcji. Rozmowy z polskimi reporterami, Agnieszka Wójcińska - fascynujący zbiór siedemnastu wywiadów z najlepszymi polskimi reporterami.

Podróże do Polski, Jarosław Iwaszkiewicz - opisy wypraw zarówno do pięknych miast - Warszawy, Poznania, Krakowa, Sandomierza, Lublina, jak i na prowincje - miejsc nacechowanych przeszłością i wspomnieniami. Całość przeplata się z elementami autobiografii i refleksjami natury historycznej, kulturalnej i estetycznej. Publikacja ta, okraszona wspaniałymi zdjęciami, stanowi wyjątkowy obraz Polski z punktu widzenia jednego z najważniejszych twórców literatury polskiej XX wieku.

Po co ci szczęście, jeśli możesz być normalna?, Jeanette Winterson - podróż w głąb szaleństwa i z powrotem, którą autorka odbyła w poszukiwaniu biologicznej matki. Historia o tym, jak dążyć do szczęścia. O dziewczynie, która nie mogąc dostać się do domu, spędza noc na jego progu. O religijnej fanatyczce oczekującej na Armagedon. O dorastaniu na północy Anglii, w przemysłowym miasteczku podlegającym drastycznym przemianom. Wreszcie o wszechświecie jako kosmicznym koszu na odpadki.

6 komentarzy:

 1. Super zestaw. Gdybym miała wybrać jedną książkę, byłby to zbiór "Reporterzy bez fikcji".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tylko jedną?
   Przy tych tytułach i cenach to chyba niemożliwe :)
   Pozdrawiam!

   Usuń
 2. Super stosik :) Właśnie dzięki Tobie zamówiłam sobie książkę "Pani Poe" :) Mam nadzieję, że będzie ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ograniczyłaś się do jednej? ;)
   Też mam nadzieję, że to dobra książka.
   Pozdrawiam!

   Usuń
  2. Zamówiłam w sumie 2 książki, choć to i tak dużo, bo kilka dni temu odebrałam dość kosztowne zamówienie z pewnej księgarni internetowej :) Obiecałam sobie wówczas, że do końca kwietnia już niczego nie kupię. Ale nie wyszło, jak zwykle :)

   Usuń
 3. Stosik wspaniały, ale najbardziej uśmiechnęłyśmy się do Chimamandy! :-)

  OdpowiedzUsuń