sobota, 12 września 2015

VII Kongres Kobiet i książki

Wspaniały dzień za mną!

W Kongresie Kobiet chciałam uczestniczyć od początku jego istnienia. Wizja setek energicznych, zaangażowanych kobiet w jednym miejscu, dyskutujących i wymieniających się doświadczeniami z wielu dziedzin życia oraz możliwość spotkania i posłuchania na żywo kobiet-liderek, wydały mi się bardzo pociągające.

Dzisiaj miałam okazję posłuchać m.in. prof. Magdaleny Środy, Kazimiery Szczuki, Kingi Rusin, Pauliny Młynarskiej, Hanny Samson, Krystyny Kofty, prof. Małgorzaty Fuszary, Katarzyny Miller i Roberta Biedronia - te osoby i ich opinie wydały mi się szczególnie interesujące.

Kongres Kobiet to wspaniałe, inspirujące wydarzenie - zachęcam wszystkie z Was, które choć przez moment rozważały uczestnictwo w nim, do zrealizowania tego zamierzenia w przyszłym roku. Warto!

Ale Kongres, to także książki i ich autorki.
Jutro będzie jest świetna okazja do spotkania kilku z nich, krótkiej rozmowy i zdobycia dedykacji.
Ponadto, w holu głównym kilka wydawnictw ma swoje stoiska z wybranymi tytułami - dotyczącymi kobiet rzecz jasna (specjalnie unikam określenia literatura kobieca).

Nie przeszłam obok nich obojętnie:


Druga płeć, Simone de Beauvoir: prawdziwa biblia feministek - najwyższy czas się z nią zapoznać

Jedyna płeć, Katrine Kielos: autorka udowadnia, że ekonomia to nauka społeczna, zdominowana przez mężczyzn i ich potrzeby oraz sposób postrzegania świata. Pytanie zatem brzmi: jaka jest rola kobiet w ekonomii?

Prześniona rewolucja, Andrzej Leder: opis rewolucji społecznej, która dokonała się w Polsce w latach 1939-1956, i w znaczący sposób wpłynęła na kształt współczesnego społeczeństwa: "odejście od mentalności określanej przez wieś i folwark ku tej zdeterminowanej przez miasto i miejski sposób życia".

Sztuka umiaru, Dominiqe Loreau: refleksje na temat naszego stosunku do jedzenia - "w myśl zasady mniej znaczy więcej".

Sztuka prostoty, Dominiqe Loreau: autorka wypowiada wojnę wszechobecnemu konsumpcjonizmowi i przekonuje, że minimalizm uszczęśliwia i pozwala zachować zdrowie.

Mniam :)

---edit---
Drugiego dnia Kongresu doszły jeszcze dwa tytuły:
Szwecja czyta. Polska czyta, Katarzyna Tubylewicz, Agata Diduszko-Zyglewska
Suki, Krystyna Kofta

1 komentarz: