wtorek, 17 listopada 2015

Oczyszczenie, Sofi Oksanen

Przy okazji niedawnych wyborów parlamentarnych często padało zdanie: "Ja nie głosuję. To mnie nie dotyczy.". Takie myślenie, charakterystyczne niestety dla połowy naszych rodaków, to ogromny błąd, stanowiący realne zagrożenie dla demokracji.
Oczyszczenie jest literackim dowodem na to, że system polityczny, w którym żyjemy ma ogromny wpływ na życie i losy jednostki. 

Powieść młodej, fińsko-estońskiej pisarki Sofi Oksanen osnuta jest wokół motywu zdrady: jedna z głównych bohaterek zdradziła, a druga została zdradzona.
Zara i Aliide spotkały się w dramatycznych okolicznościach: młodsza z nich skazana była na litość i pomoc tej drugiej. Ich relacja od początku zdominowana jest przez strach i nieufność, kobiety bacznie obserwują każdy swój ruch i gotowe są do ucieczki. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że dzieli je wszystko: wiek, pochodzenie, sposób życia. Jednak czytelnik z każdą stroną dowiaduje się więcej o młodości Aliide w sowieckiej Estonii oraz o dramatycznych losach młodziutkiej Zary pragnącej lepszego życia. Okazuje się także, że pozornie obce kobiety wiele łączy, a ich spotkanie wcale nie było przypadkowe...

Oksanen posługuje się prostym i dosadnym językiem. Atmosfera jej powieści jest duszna, niemalże klaustrofobiczna, przepełniona nieustannym lękiem bohaterek. Autorka opisuje słabości ludzkiego charakteru, emocje, które powodują irracjonalne działanie i zmuszają bohaterki do podejmowania dramatycznych decyzji.
Nie jest to powieść łatwa ani przyjemna. Ale jest to książka wartościowa, skłaniająca do przemyśleń. Zdecydowanie warto po nią sięgnąć.

Ocena: 5/6

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz