poniedziałek, 1 sierpnia 2016

7 +7 +7 Książki na lato!

Zdaję sobie sprawę, że obiektywnie rzecz biorąc wakacje są na półmetku. Jednak ze względu na charakter mojej pracy zawodowej, to właśnie dziś rozpoczyna się dwumiesięczny okres urlopowy. Z tej okazji postanowiłam przedstawić Wam moje książki na lato w trzech kategoriach.

7, które przeczytałam i BARDZO polecam
Między nami, Chris Cleave 
Powieść ma dwie główne bohaterki. Młodziutką Pszczółkę z Nigerii poznajemy dniu, w którym po ponad dwóch latach zostaje zwolniona z ośrodka dla azylantów. Trzydziestokilkuletnią Brytyjkę o imieniu Sara, redaktorkę poczytnego magazynu dla pań, matkę i żonę, poznajemy w momencie, kiedy jej życie legnie w gruzach. Światy tych dwóch kobiet zetkną się ze sobą z niespotykaną siłą i konsekwencjami.

Tysiąc jesieni Jacoba de Zoeta, David Mitchell 
Dla miłośników historii powieść ta to ogromna gratka: przepełniona jest informacjami o kulturze i obyczajach panujących na Dejimie i w Japonii, wciąga od pierwszej strony i na długo pozostaje w pamięci. Jest to powieść soczysta i głęboka, czytanie jej to czysta przyjemność.

Zając o bursztynowych oczach, Edmund de Waal  
To piękna i niezwykle wartościowa książka o Mitteleuropie, której już nie ma. Nie ma bowiem bohemy dziewiętnastowiecznego Paryża, nie ma przedwojennej elegancji arystokratycznego Wiednia. Zostały okruchy wspomnień, kilka zdjęć i kolekcja netsuke.
Mnóstwo w książce cennych informacji o historii, sztuce, literaturze i kulturze oraz oczywiście o Europie na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Opis zmian społecznych i politycznych, dramat drugiej wojny i jej konsekwencje jest wyjątkowo wnikliwy i pozwala wiele zrozumieć.

Dom tęsknot, Piotr Adamczyk 
Jest to powieść magiczna, niezwykle osobista i niemalże idealna. Głównym bohaterem książki jest Wrocław. Polski od 1945, przepełniony był w okresie powojennym historiami i przedmiotami wcześniejszych mieszkańców. Ci nowi przybyli z daleka, niejednokrotnie dźwigając bagaż wojennych traum, czuli się tu obco, niepewnie i nie u siebie. Administracyjny chaos i samowolka, pionierski duch spolszczania miasta i wszechobecne ślady niedawnej obecności wroga oraz niemalże namacalna niepewność jutra – ówczesna atmosfera musiała być z jednej strony straszna, ale z drugiej absolutnie fascynująca. W tym mieście duchów i socjalistycznych planów dorasta Piotr, jeden z mieszkańców starej kamienicy, która sama w sobie jest kolejną ważną bohaterką powieści. Ten przepełniony tajemnicami poprzednich lokatorów i dziwactwami obecnych mikrokosmos jest sceną dla rozgrywających się dramatów i nudnawej codzienności....

Amerykaana, Chimamanda Ngozi Adichie 
Wielowątkowa powieść o życiu między krajami, o tolerancji i różnorodnosci. Główną bohaterkę, Ifemelu, poznajemy w momencie wizyty u fryzjera. Przed ostatecznym powrotem z USA do Nigerii kobieta postanawia zapleść sobie warkoczyki w afrykańskim salonie. Czytelnik stopniowo poznaje historię młodej kobiety: jej dzieciństwo spędzone w Nigerii, pierwszą miłość, studia, wyjazd na stypendium do USA i próbę odnalezienia się w tamtejszej, zupełnie obcej, rzczywistości. Obok głównej bohaterki mamy też dziesiątki innych postaci, wyrazistych, z charakterem: chłopak Ifemelu Obinze, jego matka, jej ciotka, liczne przyjaciółki, amerykańskie pracodawczynie i szefowa Ifemelu w redakcji w Lagos. To tylko niektóre z nich. Wspaniała, mocna, soczysta.

Poczet królowych polskich, Marcin Szczygielski 
Autor stworzył wyjątkową sagę rodzinną, której bohaterkami są kobiety. Ciąży nad nimi swoiste fatum uniemożliwiające zbudowanie trwałego i szczęśliwego związku z mężczyzną. Perypetie bohaterek, galeria wielu barwnych postaci oraz historia Polski w tle to kolejne walory powieści. Szczygielski nie boi się prowokować i naruszać narodowo-katolickich tabu (np. przemyślenia małej Iny na temat związku Maryii i Józefa, czy tożsamość wileńskich gwałcicieli), ale robi to ze smakiem i umiarem. Jego powieść ma wiele smaczków i kolorów, jest inteligentna i błyskotliwa.
Książkę tę można czytać na wiele sposobów: jako przewodnik po Japonii, jako pamiętnik intelektualistki zanurzającej się w obcą kulturę, którą próbuje poznać i zrozumieć, albo jak podręcznik wiedzy o historii, kulturze i obyczajach Kraju Kwitnącej Wiśni.


7 ułożonych w stos z planem: przeczytam do końca września
Stosik w tonacji letniej: jasne kolory z domieszką żółci, pomarańczy i czerwieni ;)

Morelowy sad, Amanda Coplin 
Wzruszająca opowieść o bezinteresownej miłości, osadzona w niezwykłej scenerii amerykańskiego Zachodu. Mieszkający na odludziu, u stóp Gór Kaskadowych samotny mężczyzna Talmadge pielęgnuje swój owocowy sad. Jego monotonne, proste życie zmieni się, gdy do jego posiadłości trafią Della i Jane, nastoletnie dziewczyny, które uciekły od stręczyciela. Obie są w ciąży, obie nieufne, przestraszone, głodne. Talmadge postanawia otoczyć je opieką, odkrywa w sobie wielkie pokłady uczuć i empatii, a dziewczęta stopniowo nabierają do niego zaufania – czują, że odnalazły swoje miejsce na ziemi. Wkrótce jednak ktoś brutalnie zakłóci ich szczęście.

Miraże, Sylwia Zientek 
Dwudziestolecie międzywojenne. Lili i Julian spotykają się w music-hallu „Rex” i zawiązują znajomość, która z niewinnego flirtu przeradza się we wzajemną fascynację. Lili jest znudzona spokojnym rodzinnym życiem. Szuka dojścia do bohemy artystycznej, próbuje być zawsze au courant z modą, literaturą, lokalami, w których bywać wypada. Julian to początkujący pracownik działu reklamy pisma „Bluszcz”, zmagający się z problemami finansowymi i aspirujący do sławy poeta, który wciąż mieszka z ciotką i wszędobylską służącą Andzią. Kochankowie planują wspólny wyjazd do Paryża. Pragnienia bohaterów okazują się jednak mrzonkami w obliczu nadciągającej wojny…
 
Chrapiący ptak. Rodzinna podróż przez stulecie biologii, Bernd Heinrich 
Książka Bernda Heinricha to niezwykłe wspomnienia, w których autor opisuje, jak kształtowały się jego relacje z ojcem i życie rodziny na farmie w Maine, która stała się domem dla emigrantów z Europy. I jak doszło do tego, że poszedł w ślady swego ojca, stał się uznanym przyrodnikiem, autorem wielu książek, w których z wielkim znawstwem i pasją przybliża swoim czytelnikom fascynujący świat przyrody. 

Dziennik roku chrystusowego, Jacek Dehnel 
Obrosły religijną symboliką, trzydziesty trzeci rok życia upływa Dehnelowi z jednej strony prozaicznie – remontuje kuchnię, gotuje, chodzi na zakupy, na pocztę, spotyka się ze znajomymi, z przyjaciółmi, chadza na koncerty, czyta książki – ale i w sposób charakterystyczny dla pisarza: opisuje swą pracę nad felietonami, opowiadaniami i nad nową powieścią, Matką Makryną. Poza tym spotkania autorskie, odczyty, wywiady, rozdania nagród, ploteczki z literackiego świata, barwne podróże. Autor nie stroni też od komentowania otaczającej go rzeczywistości, dając upust swojemu publicystycznemu temperamentowi. Czyli po prostu Jacek Dehnel zaprasza do swojej codzienności. Nie mogłam odmówić :)

Biała Rika, Magdalena Parys 
Oparta na prawdziwych wydarzeniach opowieść o namiętności, grzechu, rozłące i pamięci.
I o ludziach, którzy nigdzie nie przynależą, bo zbyt często wyjeżdżali na zawsze – i zbyt wiele musieli zapomnieć. Mająca wielu zwolenników, jak i zagorzałych przeciwników powieść, która swoim tematem zaintrygowała mnie od początku. 

To nie są moje wielbłądy. O modzie w PRL, Aleksandra Boćkowska 
to próba zrozumienia, dlaczego w PRL moda miała tak wielkie znaczenie: dla państwa, które traktowało ją propagandowo, i dla ludzi, którzy po wojnie chcieli za pomocą ubrań zachować coś z lepszej przeszłości albo wyróżnić się z szarego tłumu.

Usypać góry. Historie z Polesia, Małgorzata Szejnert  
to fenomen polskich Kresów w pigułce. Wciągająca opowieść o krainie, w której żyli obok siebie Polacy, Litwini, Białorusini i Żydzi. Ale też „tutejsi” – Poleszucy, dla których ojczyzna to nie historia czy polityka, ale miejsce człowieka w kosmosie. To zatrzymany w czasie świat królewiąt, panów i chłopów, przemysłowców, kupców i cadyków oraz jego dramatyczny koniec.

7 nowości, które mam na liście "do kupienia"

Kobiety w kąpieli, Tie Ning 
Częściowo oparty na motywach autobiograficznych, uderzający, wielopłaszczyznowy obraz życia kobiet we współczesnych Chinach – kraju, w którym nikt nie jest czystą kartą, a historia na każdym mocno odciska swoje piętno. 

Pani Furia, Grażyna Plebanek 
Pierwsza polska powieść o samotności we współczesnej Europie, napisana z perspektywy jej wielokulturowego centrum. Zaskakująca i odważna. Nazwisko autorki stanowi dl amnie znak jakości. 

Historia pszczół, Maja Lunde 
Historia pszczół to do bólu prawdziwa powieść doskonale ukazująca meandry ludzkiej psychiki, napięcia między rodzicami i dziećmi, dojmującą szarość dnia codziennego i pasję, która daje siłę do walki o lepsze jutro. Maja Lunde porusza te wszystkie tematy snując równoległą i porywającą opowieść o niezwykłych owadach, ich miejscu w przyrodzie i ludzkiej cywilizacji. 

Euforia, Lily King 
Lata 30. XX wieku. Fascynująca historia trójki młodych, ale już znanych antropologów - Margaret Mead oraz dwóch mężczyzn jej życia - osadzona w egzotycznym i parnym świecie Nowej Gwinei. Wartka narracja, prowadzona z punktu widzenia kilku bohaterów, pełna jest poezji, dowcipu i intrygujących faktów z życia głównych postaci oraz otaczającej ich trudnej do zrozumienia kultury. Portretując osobowość słynnej antropolożki, ujawnia, jak badając i analizując Innego, człowiek odkrywa w pierwszej kolejności - siebie.

Droga do domu, Yaa Gyasi 
Epicka opowieść rozpisana na siedem pokoleń i rozpięta pomiędzy dwa kontynenty. Autorka z ogromnym wyczuciem i talentem opowiada losy bohaterek i ich potomków. Efektem jest niezwykła powieść, rozciągnięta w czasie na niemal 300 lat. Mroczne czasy niewolnictwa w Stanach Zjednoczonych, europejska kolonizacja Afryki, walka czarnych Afroamerykanów o równouprawnienie, marzenie o awansie społecznym, rodzinne tragedie, zawiść, zazdrość, chwile szczęścia i w końcu miłość - Droga do domu to wciągająca saga i prawdziwa eksplozja emocji. Powieść bardzo amerykańska, a jednocześnie pełna afrykańskiej magii.

Książka o czytaniu, Justyna Sobolewska 
Wszyscy jesteśmy czytelnikami. Mamy swoje ulubione książki, miejsca do czytania, sposoby układania na półkach i wspomnienia związane z czytaniem. Ale samą „anatomią czytania” nie zaprzątamy sobie głowy zbyt często. Bardziej zajmuje nas treść książek. Tymczasem nasze zwyczaje czytelnicze, sposoby ustawiania książek, zakładania stron, ulubione miejsca do czytania - wszystko to mówi o nas wiele. A książki, które czytaliśmy przez całe życie, w naszej pamięci układają się w rodzaj autobiografii. Pamiętamy o pewnych wydarzeniach, uczuciach, przełomach właśnie w związku z lekturami, które wtedy czytaliśmy. Wędrowanie śladem książek czasem otwiera kolejne szufladki w pamięci.

Miejsce na ziemi, Umi Sinha 
Pełna emocji i imponująca rozmachem opowieść o miłości i stracie, tożsamości i przynależności. Od najmroczniejszych dni brytyjskiego panowania w Indiach po następstwa pierwszej wojny światowej, powieść ta opowiada o misternie splecionych losach trzech pokoleń i ich walce o wyzwolenie się spod ciężaru historii naznaczonej kolonialną przemocą. To dojrzała, wyważona i rozwijająca się w niepowstrzymany sposób powieść o tajemnicach – przemilczanych zdarzeniach, które decydują o naszym życiu. 

A jak mijają wakacje z książkami u Was?
Co czytaliście latem, co czytacie, a co zamierzacie zakupić / wypożyczyć?

7 komentarzy:

 1. Czytałam chyba tylko "Japoński wachlarz". Na pewno mam w planach "Drogę do domu". Intryguje mnie też Mitchell.

  OdpowiedzUsuń
 2. Z twoich poleceń czytałam "Tysiąc jesieni" i zgadzam się, że jest to wspaniała, pełnokrwista powieść. Nawet ją zrecenzowałam: http://proczyliza.blogspot.com/2014/07/david-mitchell-tysiac-jesieni-jacoba-de.html

  Gdy dorwę, przeczytam "Amerykaanę" - już od dawna mnie nęci. Natomiast wcześniej nie słyszałam o "Między nami", a że bardzo zachęciłaś i było na Legimi, to już mam w czytniku.

  Szczygielski bardzo mi się podoba, gdy pisze dla dzieci (ulubione książki córeczki). To teraz mam dodatkowy powód, by poznać go w dorosłej odsłonie (jest w Legimi :-)).

  Jednak na pierwszy ogień pójdzie z tego tria pewnie "Zając"! Wygląda na mój ulubiony typ powieści.

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj na blogu! Dziękuję za tak obszerny komentarz.
   Wszystkie książki są super, ale jeśli Cię interesuje historia i sztuka, to "Zając" będzie strzałem w dziesiątkę.
   Na pewno zajrzę na Twojego bloga. Do napisania!

   Usuń
  2. Między nami jest świetne. Kupiłam kilka miesięcy temu na wyprzedaży za ok. 10zl. i był to jeden z lepszych książkowych zakupów.

   Usuń
  3. Tak, to najlepsza książka minionego roku w moim osobistym rankingu. Dlatego trafiła do tej siódemnki :)
   (pozostałe też są świetne :))

   Usuń
 3. Stosik bardzo ambitny, same grubaski :)
  Czytałam tylko Morelowy sad, bardzo mi się podobał. Pozostałe planuję....tylko kiedy znaleźć na wszystkie książki czas?:)
  Jestem ciekawa twoich wrażeń.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Taaa, to dobre pytanie: kiedy :)
   Plan mam ambitny, do końca września. Zobaczymy, czy podołam. Będę relacjonować.

   Usuń