wtorek, 6 lutego 2018

Ta straszna Środa?, Aleksandra Pawlicka

Pani profesor Magdalena Środa jest filozofką, wykładowczynią na Uniwersytecie Warszawskim i jedną z najbardziej znanych polskich feministek. W rozmowie z Aleksandrą Pawlicką opowiada o swoim dzieciństwie, studiach, działalności opozycyjnej, pracy naukowej i karierze politycznej oraz przedstawia swoje poglądy na różne tematy społeczno-polityczne.

Książkę czyta się błyskawicznie i z uśmiechem, bo Magdalenę Środę charakteryzuje poczucie humoru i spory dystans do siebie samej. W bardzo przystępny sposób przekazuje czytelnikowi swoją wiedzę, co pozwala lepiej zrozumieć mechanizmy rządzące polityką, powiązania kościoła i państwa oraz panujacą obecnie w naszym kraju sytuację. Jednocześnie bardzo szczerze opowiada o swoim życiu prywatnym, o porażkach, wątpliwościach i obawach.
Wyłania się z tej rozmowy obraz mądrej, silnej kobiety o zdecydowanych poglądach, która w obronie cennych dla niej wartości jest w stanie uczynić bardzo wiele. Podziwiam żelazną konsekwencję, z jaką pani profesor od lat udziela się publicznie, mimo iż regularnie jest celem napaści słownych ze strony osób reprezentujących kościół katolicki i środowiska konserwatywne. Ataki te są zazwyczaj pozbawione merytorycznych podstaw i opierają się na silnych emocjach i braku zrozumienia dla innych poglądów.

Jestem pewna, że po tę książkę sięgną głównie przekonani, czyli lewacy i feministki, a szkoda, bo myślę, że to właśnie osobom o poglądach konserwatywnych mogłaby dostarczyć interesujących impulsów do dalszych przemyśleń. Polecam Środę bardzo. Wszystkim.

Ocena: 5+/6

Choć ten wywiad-rzeka ukazał się w maju 2011, to spotkanie z prof. Środą w Berlinie, w którym miałam przyjemność uczestniczyć w połowie stycznia 2018 r., udowodniło, że jej treść jest nadal BARDZO aktualna. Ciągle jest w Polsce mnóstwo do zrobienia w kwestii praw kobiet, solidnej edukacji, w tym seksualnej, ograniczenia wpływu kościoła na decyzje polityczne...
Bardzo przyjemnie było słuchać pani profesor na żywo.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz